Kıymetlimiz olan saçlarımız; güzelliğini yansıtması için  gereken vitaminini kaybedince solup gider. Bunu önlemek için özen ve emeğe ihtiyaç duyar. Beslenmeden başlayıp, alternatif tıptan da faydalanarak  bunu başarabiliriz.  Saçımızın doğasını doğadan doğal ürünlerle koruyabiliriz. Bir önceki yazımızda saç bakım yağı hazırlamıştık. Bu yazımızda da  çeşitli  şampuan ve tüyolara yer vereceğiz.

Kepekli Saçlar:  Bir çay  kaşığı karbonatın üstüne  bir kaç damla zeytin yağı döküp karıştır. Saç diplerine masaj yaparak sür. Bir iki saat bekle yıka. Kepekten eser kalmayacak.

Saçın gürleşmesi için: Bir avuç Defne yaparağını üstünü hafif aşacak kaynamış suyun içine at beş dakika kaynat. Yarım saat demlendir. Suyunu süz. Gece yatmadan temiz saçın diplerine sür yat. Defne ucucu olduğu için yıkamaya gerek yok. Zamanla saçınız canlanır ve dökülmesi durup güçlenir.

İnce telli saçlar için:  İki litre suya bir avuç çöveni katıp yarım saat kaynat. Soğuyunca süz, şampuan gibi kullan. Köpürmesede saçı temizler. İçiniz rahat edecekse saçınızı yıkayıp duruladıktan sonra son işlem olarak çöveni suyunu kullanın. Çövenileri kurutup bir kere daha kullanabilirsiniz.

Saç dökülmemesi için:  Bir çorba kaşığı kekiki bir su bardağı suyla demle  süz. Elde ettiğiniz kekik suyuyla saçınızı durulayın.

200 ml şampuanın içine 20 damla Çam terapenti damlatıp kullanırsanız saç dökülmesini azaltacaktır. Sakın daha faydalı olur diye çok damlatmayın. Bu sefer tam tersi olur. Dökülmeyi önlemek yerine dahada çoğalta bilir. Bitkisel ürünlerde ölçü önemlidir. Hep kararında olmalı. 

Canlı parlak saçlar için: Bir fincan veya bir çay bardağı Elma sirkesi ve Limon suyu (elinizle sıktığınız) aynı ölçüde normal su ile karıştırıp saçınızı durulayın. Veya bir kovanın içine bu iki malzemeyi elma sirkesi ve limon suyunu ekleyip saçınızı suya batırın. Bu su saçınızı temizler ve parlatır.

Bakımlı saçlar için Şampuan

125 ml su, bir tatlı kaşığı Kuru Mürver çiçeği, Hatmi çiçeği, Gül yapraklarını kapalı kapta beş dakika kaynat. Yarımsaat demledirdikten sonra süz. Bebe şampuanının içine kat iyice karıştır. Buz dolabında bir ay kullanabilirsiniz. Bu şampuanla bakımlı ve yumuşacık saçlara kavuşursunuz. 

Kepekli ve dökülen saçlar için Şampuan

Bir yemek kaşığı Isırgan, Biberiye ve kekiki bir su bardağı su ile bir taşım kaynat. Çay gibi demlenmeye bırak yarım saat, sonra süz. Bebe şampuanının içine ekle ve çalkala. Saç dökülmesini ve kepek oluşumunu önler. Saçı besler ve uzatır. 

NOT: Saçınıza bakım yapacağınız vakit bir önceki yazımızda http://cigdemcandan.com/2045-2/  hazırladığımız saç bakım yağlarından üste tarifini yazdığımız çaylara bir miktar ekleyip kullanabilirsiniz.

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image