Kadın, Erkek hepimizin arzusudur; dökülmeyen, güçlü saçlara sahip olmak. Havamıza hava katacak canlı gür saçlara ulaşmak. Hayalide, arzusuda uzak değil. Hayalinizdeki saçlar sadece masal perilerinde değil; sizin saçınız da peri edasında olabilir. Bu arzu, hayalde kalmasın istiyorsanız bu yazı sizlere gelsin. Tabi  her emel gibi bu isteğimiz de emek istiyor. Son iki yazımızda bir çok bitkisel fikirler sunduk. Bu yazımızda da bitkisel saç maskelerini ve mucizeye eş değer saç  bakım  yağını kaleme alacağız.

      Kuru ve yıpranmış saç; Cansız ve mat  görünür. Böyle olan saçta sizi sönük gösterir. Bu görüntüyü kaldırmak için iki maske tarifimiz var.

  1. Üç yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı elma sirkesi ve balı karıştırın elde ettiğiniz karışımı masaj hareketleriyle saç diplerine iyice yedirin. Kalanını saçınızın üstüne sürün ve topuz gibi toplayın. En az yarım saat bekleyip yıkayın. 
  2. Bir tane yaş maya ve bir kaşık kuru maya üzerine bir kesme şeker koyup bir  kaç damla su ile yumuşatın ve ezin, macun kıvamında olsun. Ezdikten sonra saçınıza sürüp bir saat bekleyip yıkayın. Maya B vitamin deposudur. Saçı besleyerek dökülmesini önler. Saçlarınız daha canlı ve daha parlak görünümü kazanır.

Dökülen ve kurumuş  saç; Bir yumurtayı biraz zeytinyağı ile karıştırıp sürün. Yumurtanın beyazı saç köklerini sıklaştırır saç dökülmesini önlerken sarısı ise saçı besler. Tıpkı cilt maskelerinde olduğu gibi. Zeytin yağı ise saçınızın kaybolan nemini geri kazandıracaktır.

Not: Zeytin yağı yerine Badem, Susam, Çörek otu yağı da ekleyebilirsiniz. Hangi yağın saçın hangi eksikliğine faydası olduğunu  http://cigdemcandan.com/2045-2/   yazımızda yazmıştık.

Mat ve sert saç; Bir muzu ezin, bie yemek kaşiğı Hindistan yağı, bal ve zeytin yağı ( başka bir yağ da olabilir ) ekleyip karıştırın. Saçınıza özenle sürün en az yarım saat bekleyip yıkayın.

Dökülen saçlar; Mucizevi diye nitelendirebileceğimiz bu bakım yağından ara vermeden bir süre devam ederseniz istediğiniz sonuca ulaşırsınız. Zeytin yağının saç çıkarıcı özelliğini bilmeyen yoktur. Sarmısak ise C, B1, B6 vitamin barındırır. Vitamin deposu Sarmısak  hücre yenilemesi yanında saç çıkarıp ve besler. Gelelim iki malzemeyle yapacağımız tarife.

200 gram zeytin yağının içine 10, 15 diş soyulmuş sarımsak ekleyin. Karanlık serin bir yerde on gün bekletin. Her duş öncesi haftada bir veya iki defa kullanın. Saç diplerine masaj yaparak iyice yedirin. Saçınızı nemli bir havlu veya bone ile kapatıp Iki saat bekleyip yıkayın. Kokusundan rahatsız olmazsanız bir gece boyuncada bekleyebilirsiniz. Daha etkili oluyor. Işıldasın saçlarınız.

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image