Yılların sizden aldıklarını en aza indirmek ve geri kazanmak ister misiniz? On yaş daha genç görünüp, ışıl  ışıl parlamak istemez misiniz? Yaşıtlarınızı hatta sizden küçükleri kıskandırmak keyifli olmaz mı?

Cevabınız Evet mi? O halde bu yazımızda ki alternatif tıp bakımları size özel. Öncelikle cildinize söz verin: Bıkmadan, usanmadan sabır gösterip, emek vereceğinize! Çünkü bitkisel bakım formülleri bir, iki, üç kere yapmayla etkisini göstermez.

Herhangi bir rahatsızlığımızda doktorumuzun verdiği reçeteye belli bir süre uymamız lazım ki derman bulalım. Güzelliğimizin simgesi olan Cilt ve Saç sağlığımız için de aynı durum söz konusu. Bitkisel bakımlarda sonuca ulaşmak için süreklilik gerektirdiğini daha öncede yazmıştık.

Hafta da bir, onbeş de bir, ayda bir devam edeceğiniz bakımlarda biraz daha yavaş sonuç alırsınız. Bunu hızlandırmak için belli bir süre her gün yapacağınız günlük bakımlara zaman ayırmalısınız. İhtiyacınıza göre belirleyeceğiniz haftalık, on beş günlük, kırk günlük vs. bakımlar sizi arzuladığınız görüntüye kavuşturacaktır.

Kür diye tabir edilen bu yöntemle cildiniz iyileşir, sağlığına kavuşur ve capcanlı bir görünüm kazanır. Sizler için üç kür formülü sunacağız.

İLK KÜRÜMÜZ

  • Malzemeler: Bir Bıldırcın yumurtası ve bir kaç damla limon.
  • Kullanımı. İki malzemeyi karıştırıp yüzünüze, elinize ve dekoltenize surun kuruyuncaya kadar bekleyin. Bol su ille yıkayıp nemlendiricinizi sürün.

On ikili paket halinde satılan Bıldırcın yumurtasının her gün birini kullanarak 12 günlük kür yapmış olursunuz.

  • Yumurtanın sarısı cildi besler,
  • Beyazı ise cildi ve gözenekleri sıklaştırır. İnce kırışıklıklarla savaşır.                              Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından 9 kat fazla protein, 8 kat demir, 5 kat fosfor barındırmaktadır. Cilt rengini dengeler, açar ve pürüzsüzleştirip güzelleştirir. Kan yapıcı özelliğiyle vücuda güç ve zindelik verir. Cilde canlı parlak görünüm kazandırır.
  • Limon A ve C vitamin deposu. Anti Aging savaşçısı yani yaşlanma karşıtı. İçeriğinde bulunan sitrik asit sayesinde cildin lekelerini giderip, ten rengini açar. En önemliside antioksidan bakımından oldukça zengindir.

Antioksidan nedir, ne işe yarar? Soluduğumuz havadaki oksijen, vücudumuzda insan sağlığını tehdit eden toksit yani zehir veya Serbest radikal denilen maddenin oluşmasına neden olur. Hava kirliliğini hesaplarsak içimize ne kadar zehir çektiğimizi düşünün!

Antioksidanlar, serbest radikallerin verdiği hasarı onarır ve bu zehirli maddenin vücuttan atılmasını sağlar. Antioksidanı vücudumuz üretsede, vücut gerekli vitamini alamayınca bu üretim yeterli olmuyor ve dışarıdan takviyeye ihtiyaç duyuyor. En fazla beta karoten, E ve C viaminleri antioksidan içerir.

Beta koroten: Bir çok sebze ve meyveye rengini verendir. A vitaminin öncüsüdür. Aynı zamanda hazır gıdalarda katkı maddesi olarak da kullanılır. E ve C vitamin ile kullanıldığında daha etkili olur.

Serbest radikaller sadece vücudumuzun sağlığını değil cilt sağlığımızı da olumsuz etkiliyor. Limon bu tehditle başa çıkabilecek bir savaşçı.

İKİNCİ KÜR

  • Malzemeler: Bir yemek kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı karbonat.
  • Yapılışı: İki malzemeyi karıştırıp yüzünüze, elinize, dekoltenize sürün. Vaktiniz var ise kuruyana kadar bekleyin. Kuruması iki saati bulabilir. Yoksa en azından yarım saat bekleyip yıkayın. Ilk dakikalar cildinizde sızlama hissedebilirsiniz. Hassas cilde sahiseniz hafif kızarıklık olabilir. Birkaç dakika içinde geçer, endişe etmeyin.

C ve B12 vitamini ile cildi besler ve yeniler.

Çinko bakımından zengin olan Yoğurt, üsteki ölü deriyi kaldırıp yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Barındırdığı laktik asit sayesinde sivilce, güneş lekelerinizi giderir. İçeriğinde bulunan enzimler ve mineraller sayesinde ciltteki pul pul görünümünü yok eder. Cildi canlandırır.

Genişleyen gözenekler zamanla siyah noktalarla hatta sivilcelerle dolar. Yoğurt, Antioksidan özelliği sayesinde cilde zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldırıp, gözenekleri sıkılaştırır. Antibakteriyel özelliğiyle cilteki bakterileri yok eder. Böylece siyah noktalardan ve sivilcelerden sizi kurtarır.

Karbonat : Cildi ölü deriden arındıran doğal peelingtir. Hamuru kabartığı gibi ciltte istenmeyen görüntüyüde kabartıp gün yüzüne çıkarıp yok eder. Siyah noktalardan,  lekelerden cildi uzaklaştırarak taze bir görünüme kavuşturur. 

ÜÇÜNCÜ KÜR

  • Malzemeler: Bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı zerdeçal.
  • Kullanımı: İki malzemeyi güzelce karıştırıp yüzünüze  elinize, dekoltenize sürün.  En az 20 dk bekleyip yıkayın.

♧>NOTSon iki formülün içinede bir  miktar limon ekleyerek içeriğini zenginleştirebilirsiniz.

♧>Kürlerin süresini cildinizin ihtiyacına göre belirleyin. İstediğiniz görüntüye kavuşana kadar devam edin. 10-15 gün yapın, bir kaç gün cildinizi dinlendirin, tekrar devam edin. Ara verdikden sonra farklı bir kür formülüylede devam edebilirsiniz.

Eskilerin Altın toz dedikleri Zerdeçal B6 vitamiyle daha sağlıklı daha çok yeni hücre oluşumunu sağlar. Kalsiyum zengini zerdeçal, kuruyup, yıpranan cildi onarır nemlendirir.

Kolejan dostu C vitamini sayesinde cildin elastikiyetini korur. Kırışıklık savaşçısıdır zerdeçal. Magnezyumca zengindir. İçerdiği magnezyum sayesinde yaşlanmayı geçiktirir. Özellikle nemsiz ciltlerin ihtiyaç duyduğu patasyum barındıran zerdeçal; cildi yüzeysel değil derinlemesine nemlendirir. Böylece cildiniz sağlıklı ve doğal ışıltıyı kazanır.

Çağlar öncesinden bu yana yara, yanık tedavilerinde dahi  kullanılan BAL, tabiri caizse her derdin dermanı. B vitaminlerince zengin olan bal, iyileştirici ve yeni hücre oluşumunu sağlamasıyla alternatif tıbbın ve bitkisel bakımın vazgeçilmezleri arasında. Antibakteriyel olan bal, sivilceli ciltler için de antiseptik görevi görür. Cilt dokusuna yerleşen bakterileri yok ederek cilt sağlığını korur.

B1 Vitamini: Cildi yeniler, yapılandırır, taze bir görünüm kazandırır.

B2 Vitamini: Antioksidan yapılı bu vitamin serbest radikallerle mücadele eder.

B3 Vitamini: Antiseptik özelliğiyle ciltteki iltihap oluşumu durdurur ve iyileştirir. Böylece sivilce sorununu çözer. Nemi cilde hapsederek derinlemesine nemlendirip, cilt kuruluğunu giderir.

B6 Vitamini: Cilde nem verir. Dış faktörlere karşı cilde kalkan olup korur. Cildin yeni hücre üretimine destek olur.

C Vitamini: Güneşten gelen zararlı UV ışıklarına karşı cildi korur. Kuruluğun ciltte sebep olduğu pullanma, kızarıklık, kaşınma sıkıntılarını ortadan kaldırıp derman olur.

Çinko: Cilt Kolejanını yapılandırır ve cildin elastikiyetini güçlendirerek yılların bırakacağı izi en aza indirir. Yani gençliğin ömrünü uzatır.

Yukarıdaki tüm vitaminler balda bulunur. Boşuna şifa deposu  demiyoruz. 

A Vitamini: Cillteki renk eşitsizliğini dengeler. Yaşlanma karşıtıdır. Cildi zararlı ışıklardan  (UV) korur. Sivilcelerden arındırır. Nemlendirir. Sağlıklı yeni hücre oluşumunu hızlandırır.

E Vitamini:  Yıllara meydan okuyan gençlik kazandırır. Lekelere göz yummaz, ortadan kaldırır. Yıpranan cildi onarır, yapılandırır.

B12 Vitamini:  Donuk, mat, cansız cildin dermanı B12 dedir. Yeni hücreleri çoğatır . Ciltteki iltihabı, kuruluğu, lekeleri giderir. Saç dökülmesini önler. Cildi, saçı, tırnakları güçlendirir. Egzamanın şifasıdır. 

VİTAMİNLER: Sadece yaşamımızın kaynağı sağlıklı vücut için değil, Cilt ve Saç sağlığımız için de  vazgeçilmezdir.

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image