Kışa girdiğimiz şu günlerde aklımıza ilk gelen hasta olmamak için soğuktan nasıl korunup, bağışıklığımızı nasıl güçlendireceğimizdir. Soğuklara karşı vücut direncimizi artırmak önemli olduğu kadar cildimizin sağlığını korumak da önemlidir. 

Cilt nefes alan yaşayan canlı bir organizmadır. Bu sebepledir ki hava kirliliği, sigara dumanı gibi her türlü çevresel faktörlerden etkilenir. Kışın bunlara eklenen soğuk hava ve sert rüzgarlara karşı cildin dayanıklığı daha da azalır. Soğuk havalarda cilt her zamankinden daha çok özen ister. En güzel giysimiz cildimiz olduğuna göre gereken özeni gösterip güzelliğimizin değerini korumaya çalışmalıyız.

Soğuklar sebebiyle üşüyen vücudumuzun ısısı düşer ve kan dolaşımı yavaşlar. Vücut ısısının düşmesi ve kan dolaşımının yavaşlaması demek ter ve yağ bezlerinin çalışmasının yavaşlaması demektir. Yavaşlayan bu dengeler sebebiyle cildimiz, kendisini koruyan antioksidanları ve besleyici maddeleri almakta zorlanır. Cildin kendini dış etkenlere karşı oluşturduğu Lipid bariyeri denilen koruyucu tabakası incelir. Buda cildin hassaslaşmasına, yağ kaybedip kurumasına ve çabucak kırışmasına neden olur.  

Lipid duvarının incelmesiyle cilt çatlamaya başlayıp esnekliğini kaybeder. Pullanmalar, kaşınma, kızarma, renk değiştirmeler baş gösterir. Cildi bu tür olumsuzluklardan korumak için bakımını her zamankinden daha çok önemsemeliyiz. Kışın cilt bakımımızın ihtiyacını karşılayacak ürünleri seçerken yaza istinaden daha besleyici, PH değeri yüksek ürünler tercih etmeliyiz. Cildimizi korumak, güzelliğine gölge düşürecek etkenlerden uzak tutmak için günlük bakımını ertelememeliyiz. Günlük bakımımızı üç adımda tamamlayabiliriz.

cildi-soguk-havalardan-koruma

  1. →İlk önce cildin temizliğiyle başlamalı cilt bakımına. Sabun bileşenleri içermeyen losyonlarla iyice temizlenmeli.
  2. →Temizliğini tamamlamak, makyaj ve kir artıklarından cildi iyice arındırmak ve gözenekleri sıkılaştırmak için tonik kullanmak ikinci adım. Tonik seçiminiz alkolsüz toniklerden yana olmalı. Alkol içerikli tonikler cildin oluşturduğu baktariyel koruma tabakasını kaldırır.
  3. →Üçüncü ve en önemli adım nemlendirici. Cilt kış aylarında daha çok su kaybederek kuruyup çatlar. Cildin kurumasını önlemek için nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Nemlendiricilerde tercihiniz asit içermeyen, gliserin içerikli, hücre yenileyen, bitkisel protein ve peptid içeriği fazla olan ürünlerden yana olmalı. Nemlendiricinizi sadece sabah – akşam değil kuruluk hissettiğiniz her an kullanın.
  • ♥Sadece yüz bakımıyla cilt bakımı tamamlanmış olmaz. Ellerinizi de ihmal etmeyin yüzünüze yaptığınız bakımı elleriniz içinde uygulayın. Elleriniz çok kuruyorsa kuruyan ellerinize vazelin sürüp pudrasız ameliyat eldivenleri geçirip 20 -30 dk nemlenmesini sağlayın.  
  • ♥Kışın en çok kuruyan, çatlayan ellerimizden sonra dudaklar gelir. Dudaklarınızı yalayıp, yiyerek ıslatmayın daha çok kuruyup çatlamasına sebep olursunuz. Kurudukça dudaklarınızı vazelinden yapılan dudak balmı  ile nemlendirin. 
  • ♥Ayaklarınıza da ellerinize yaptığınız aynı işlemi uygulayıp çorap giyerek nemlenmesini sağlayabilirsiniz. 
  • ♥Duşunuzu soğuk su ile bitirin. Bu şekilde vücudunuza şok etkisi yaparak kan dolaşımını hızlandırıp yağ ve terbezlerini harekete geçirip cildin nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Duş sonrası gliserin içeren koruyucu losyon kullanarak cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

NOT: Bu yazım daha önce TesettürGiyim sitesinde yayınlanmıştı.

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image