isik-peeling

Rabbim kullarına cilt diye bir güzellik bahşetmiş. Öyle bir güzellik ki nefes alır solur kendini yeniler her türlü dış etkilerden kişiyi korur. Kim ister verilen bu güzelliği kaybetmeyi. Verilen bu güzelliğe özen göstermeli ki oda bizi terk etmesin. Peki nasıl özen gösterebiliriz?

 Cildin üst tabakasında ölü hücreler birikirken alttan yeni hücreler doğar. Bu ölü hücrelerin ciltten atılmasına peeling gibi cilt bakım teknikleriyle yardımcı olarak cildin yenilenmesini hızlandırmış oluruz. Yeni hücreler cildi yenilediği için cilt tekrar canlanır ışıldar. Cilt ortalama 28-30 gün içinde her daim kendini yeniler.Bir insan 70 yıllık ömründe 48 kilo deri döker. Biz fark etmeden eskisi gider yenisi gelir sanki kıyafet değiştirir gibi. Bu değişiklik ölü hücrelerden fark edilmeyebilir. Cildin ölü hücreleri atmasına yardımcı olursak yeni hücrelerin ışıltısını yakalamış oluruz.

Eğer üst tabakaya biriken ölü hücrelerinden cildi arındırmazsak yeni hücrelerin etkilerini geç görürüz. Hatta etkisini görmeden yenilenme gelir geçer. İşte bu yeni hücrelerin bizlere getirdiği taze güzelliği gün yüzüne çıkarmak için peelinglerden faydalanabiliriz. Sizlere etkili olan benimde yapıp memnun kaldığım dört peelingi paylaşmak istiyorum.

peeling-nedir-ve-nasil-yapilir-560x270

SİYAH ERİK

Özellikle lekeli ciltler için faydalı olan Mürdüm (siyah) erik ile yapılan peeling. Eriğin içine bir çay kaşığı kadar mısır unu ekleyip krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıp masaj yaparak cildinize uygulayın.

YOĞURT

Yine lekeler için bir yemek kaşığı kadar yoğurt içine bir çay kaşığı mısır unu, eğer cildiniz çok lekeli ise birazcık karbonat da katarak dairesel hareketlerle peeling yapabilirsiniz. İki peelingimizde lekeleri açar.

PORTAKAL

Kışın soğuktan zarar gören cildimiz için çok faydalı portakallı peeling. Biraz suyu kalacak şekilde suyu sıkılmış yarım portakalı ikiye bölün, içine bir çay kaşığı mısır unu serpin, mısır ununu elinizle iyice ezerek yumuşamasını sağlayın, sonra dairesel hareketlerle göz çevresi hariç tüm yüze uygulayın. On dakika bekleyip yıkayın. Dokuyu sıklaştırır. Cildi temizler. C vitamin deposu olduğundan hücreleri yeniler cildi diriltir. Portakalın suyundan göz altına hafifce sürebilirsiniz.

KAHVE TELVESİ

En sevdiğim peeling kahve telvesiyle yapılandır. Kahvenizi yapın şöyle keyifle için, kalan telvesiyle peelinginizi yapın. Cildin gözeneklerini temizler. Siyah noktaları giderir. Cilde çok güzel nem kazandırır (özellikle kuru ciltlere tavsiye edilir) ve cildi sıklaştırır. Şekerli kahve cildi daha güzel sıklaştırır. Şekerli içmiyorsanız telvenin içine biraz şeker katıp karıştırarak kullanın.

Kahve telvesine ve diğer peeling malzemelerinin içine -Kil-Mısır unu-Kayısı yağı- ekleyerekte peelinginizin etkisini artırabilirsiniz.  

ÖNEMLİ NOKTALAR

  1. Peelinginizi haftada bir yapın. Yağlı ciltler haftada iki defa yapabilir dahada iyi olur, çünkü yağlı cilt gözenekleri tıkar cildin nefes alıp yenilenmesini zorlaştırır.
  2. Peelinginizi tüm yüz, boyun, dekolte ve elinize de uygulamanızı tavsiye ederim
  3. Peelingi üç dakika boyunca dairesel hareketlerle yapın.
  4. Sivilceli ve yağlı ciltler bir kaç damla Limon damlatarak peelinginizi yaparsanız sivilcelerin kurumasına yardımcı olur ciltteki yağı azaltır.
  5. Sivilceli ciltler peeling yaparken  sakın cildinizi masaj yapar gibi ovmayın. Peelingi sürün bir kaç dakika bekleyin hafifce yıkayın.
  6. Mutlaka her peeling sonrası cildinize uygun nemlendirici kullanın.

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image