Cilt-Kuruluğuna-Doğal-Bakım-1

Meyveler, sağlığımızın olmazsa olmazı şifa deposu Rabbimin yarattıklarına özel lütfu olan çeşit çeşit meyveler. Sağlığımız için meyvenin yeri ayrı olduğu kadar doğal güzellik için yapılan bakımlarında vazgeçilmez malzemesidir. Meyvelerin içindeki zengin vitamin ve mineralden yiyerek faydalandığımız gibi maskelerimizin ana maddesi olarak kullanarakta cilt güzelliğimizi korumak ve daha da güzelleştirmek içinde faydalanabiliriz. 

Kırışıklığı geçiktirip veya oluşan kırışıklıkları yumuşatmak ve cildimizin nem ihtiyacını karşılamak için meyveler mucizevi birer nimettir. Sizlere bu mucizelerden faydalanmanız için meyve maskelerinin sırlarını vermek istiyorum. 

Küçük bir Elmayı veya büyük bir Elmanın yarısını bir çay bardağı süt ile pişirin yumuşacık olsun. Elmayı ezip ister gazlı bezin üstüne serip yüzünüze koyun isterseniz direk yüzünüze sürün yirmi dakika bekleyip yıkayın. 

Gazlı bez kullanırsanız temizliği kolay olur fakat meyvenin suyunu çekeceği için cildinize pek etki etmeye bilir. Tavsiyem direk yüzünüze uygulayın tüm suyu cildiniz çeksin. Pişirdiğiniz süt artar ise meyveyi ezdikten sonra biraz üstüne dökün kalanını temizleme sütü olarak iki gün kullanabilirsiniz.

collage

  • Ezdiğiniz meyvenin içine bir çay kaşığı kil veya mısır veya tahıl ununu ekleyerekte maske yapabilirsiniz.
  • Elmanın yerine  Avakado, Kayısı, Armut,  Çilek, Kivi ile de maskenizi yapabilirsiniz. 
  • Elma ve Avakado A-E vitamini zengini olduğundan iki meyvemizde kırışıklığın düşmanıdır.
  • Kayısı A-B-C vitaminlerin toplandığı bir meyve olduğundan cildin nem ihtiyacını gideren en büyük dostudur. Özellikle kuru ciltlere ilaçtır.
  • Armut C vitamin içerir. C vitamini özellikle Armudun  kabuğundadır. Bu sebeple soymadan kabuğuyla pişirerek maske yapın. Cildi yeniler besler.
  • Çilek B-C-K vitamin zengini olan bu meyve cilde nem kazandırarak cildi tazeler besler. (Dişlerinize çileği masaj yapar gibi sürerseniz dişleriniz beyazlar) Alerjisi olanlar dikkat etsin.
  • Kivi C vitaminin hazinesidir. Turuncugillerde olan C vitaminin 4 katı fazlası C vitamini içerir.  Diğer C vitamini meyveleri kesildiği an C vitamini yavaş yavaş kaybolmaya başlar Kivi de ise çürüyene kadar sabit kalır.
  • Kivi ve Çileği süt ile pişirmeden -kiviyi soyup- çatal ile iyice ezip ister suyunu süzüp  tüm yüz ve boyununuza sürün  veya direk posasıyla sürün veya sadece dilimleyerek yüzünüze koyup yirmi dakika bekleyin aynı etkiyi görürsünüz.

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image