Cildin sağlıklı ve daha güzel görünmesinin gerekliliklerinden biri de gözeneklerinin sıkı olmasıdır. Gözenekleri sıkı bir cilt daha genç ve diri görünür. Cilt yağlandıkça ve yıllar yüze eklendikçe gözenekler açılır. Açılan gözenekler genelde siyah noktalarla dolar. Bu da cildin güzelliğine gölge düşürür. Cildin yağ dengesini koruyarak ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olarak bu gölgeden kurtulabiliriz. Cildin sıkılaşması demek kırışıklığın azalıp yok olması demektir. Bu konuda size yardımcı olacak iki tonik tavsiyesinde bulunacağım. 

Kekikli Tonik

İlk toniğimiz kekik ve gül suyu ile yapılır. Kekiğin vücuda faydası sayısızdır. Aynı şekilde cilt bakımında kullanıldığında da cildin iyileşmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Bir çorba kaşığı kekiği bir su bardağı su ile çay gibi demleyin. Soğuduktan sonra süzün. Cildiniz yağlı ise çıkan kekik suyu kadar gül suyu ekleyin. Kuru veya karma ise çıkan kekik suyunun iki misli gül suyu ekleyin. Gül suyu cilde nem kazandırır yağlı ciltlerde neme ihtiyaç pek olmadığından daha az kullanılır.

Cildiniz sivilceli ise içine fındık tanesi kadar şap koyup kullanırsanız sivilcelerin solmasına yardımcı olur. İsterseniz pamuk yardımı ile cildinize sürünüz isterseniz de -benimde tavsiye ettiğim- püskürtmeli bir şişe içine koyup cildinize püskürterek kullanın. Bir hafta dolapta muhafaza edebilirsiniz.

ciltbakimiSalatalık tonik

En eski cilt bakımı malzemesidir salatalık.  Aslında bu tür sebzeleri yemek daha faydalı lakin önceden bir salatalıkta aldığımız vitamini şimdi bir kiloda zor aldığımız için dışarıdan da cilde vitamin takviyesi gerekiyor.

Salatalığın B vitamini ile çinko deposu olması ve cilde kolajen desteği sunmasıyla cilt hücrelerini yenileyip gerilip sıkılaşmasına yardımcı olur. Salatalık cildin kendini iyileştirip hücreleri yenilemesiyle kasların erken yaşlanmasını önler ve selülitlerinizden -seluloit- kurtulmak için de iyi bir yardımcıdır. 

Salatalığı kabuğu ile incecik rendeleyip çatal ile iyice ezerek suyunu çıkartın ve süzün.  Aynı ölçüde pastörize süt katarak kullanın. Yüzünüze sürüp bir kaç dakika bekleyip yıkayın üç dört gün buzdolabında saklaya bilirsiniz. Süt cildin nem ihtiyacını giderir ve lekelerin renginin açılmasını sağlar. Bu toniği selülitli bölgeye uygulaya bileceğiniz gibi pamuğa bir kaç damla badem yağı ile göz makyajının temizliğinde de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image