Son yıllardaki defilelerde sizlerinde dikkatini çekmiştir. Absürt diyebileceğimiz yeniliklerin modaya girdiğini. Tabi modacıları bu serüvene iten haklı sebepleri var;

  • Moda olabilecek her şeyin yapılmış olması.
  • Yapılacak yeni bir şeyin neredeyse kalmaması.
  • Modanın sürekli kendini tekrarlaması (60′ lar, 70′ ler gibi)

Bu gibi etkenler modacıları taze kan arayışına taze kan arayışı da bazı zamanlar ilginç hatta komik tasarımları trend olmasına yol açıyor. Son zamanlarda bu trendlere bir zamanlar dalga geçilen giyim tarzları da eklendi. Milano modasında Miu Miu, Prada, Marni gibi ünlü markalarda görülmesiyle dikkat çeken önü açık topuklu ayakkabılarla giyilen çoraplar, uzun çizmelerden daha uzun çoraplar ve tozluklar da bu gidişatın bir sonucu. 

Yani artık çoraplar etek ve pantolon altına gizlenmekden kurtuldu. Çoraplarda tasarımın bir parçası olarak moda vitrinindeki yerini aldı. 

Bir zamanlar köylü, çingene giyimi diye alay edilen önü açık topuklu ayakkabıyla çorap giymek şimdilerde moda. 2014′ de yurt dışında moda olmaya başlayan bu akım artık  Türkiye’de de göze çarpıyor. Gittikçe de yayılıyor. Önceleri stilettolarla, kalın-ince topuklu ayakkabılarla daha sonraları spor, önü açık ayakkabı ve botlarla da giyilerek soket çorap kullanım alanı genişledi.

Çorap kimi için vazgeçilmez kimi için sadece ihtiyaç dahilinde gerekli. Bazı kadınların açık ayakkabıyı bile çorapsız giymemeleri fakat bu görüntünün kötü olması modacıları parmaksız çorap üretmeye dahi itti. İşte çorapsız asla yapamayan kadınlar için bu moda müjde sayılır.

İlk bakışta komik gelse de asla giymem dedirtse de zamanla gözde, gönülde alışıyor. Hala bazıları giymeyi reddetse de, tuhaf gelse de gittikçe yayılan bir trend. Sanırım her daim de var olacak gibi duruyor.

Açık  ayakkabıyla dahi çorap giyilmeye başlanmasıyla birlikte çoraplar bu yıl defilelerde ön plana çıktı. Birbirinden farklı renk ve desenlerle Tasarımcılarda bu modanın  hakkını verdi. Her zevk sahibi kendine hitap edecek bir çorap mutlaka buluyor. Nakışlı, tüllü, boncuklu, simli çoraplar her tarza cevap veriyor.

Yenilik arayışının eseri olan ve henüz çok alışık olunmayan bu modayı rüküşlükten uzak tutup, doğru kombinlemek ve daha güçlü bir görüntü yakalamak için dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var. Yazımızı Soket çorap ve topuklu ayakkabı kombinasyonu denemek isteyenlere bir kaç tüyo vererek tamamlayalım.

  • Çorabın kumaş cinsi = İnce iplikten dokunmuş olması giyildiğinde ayakta pot durmaması için çorabın kumaşı önemli. Özellikle de önü kapalı bantlı ayakkabılarda.
  • Renginin solmamış olması = Kıyafetinizle aynı tonda olacağı gibi zıt renkte olabilir önemli olan kıyafetinizle bütünleşmesi
  • Etekle giydiğiniz zaman etek boyu da dikkat gerektiren bir unsur. Eteğinizin boyu diz altında olursa boyunuzu kısa, diz üstünde olursa boyunuzu uzun gösterir.
  • Cigarette pantolonlarla da şık duracağı gibi jean pantolonlarınızın paçalarını kıvırarak da kombininize ayrı bir hava kata bilirsiniz.
  • Bootieler, bilek üstü askeri botlar ve motorcu botlarla da giyeceğiniz kalın soket çoraplarla kışın hem ayaklarınızı sıcak tutup hemde görüntünüzü güçlendirebilirsiniz.   

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image