Her yeni yıl moda için tatlı bir merak, ayrı bir heyecan, bambaşka yenilikler demekti. Her defile merakları celb ederdi. 2019‘a girmeye sayılı günler kala moda adına net olarak bu yıl şu moda, bu trent, bunlar in, şunlar aut diye yazacağımız yenilikler yok denecek kadar az. Trentlerden ziyade abartı modaya hakim olmuş durumda.

Eskilerden kalan tek görsel güzellik ise; Markaların ve modacıların podrumlarda boy gösteren görkemli defileleri. Kendini çok yenilemesede moda günde mi yine de yoğun. Defilelerin ardı arkası kesilmesede moda kendini tekrarlamaktan kurtulamıyor. Parıl parıl parlasada kumaşlar kapitalizmin atan kalbi  moda için aynı şey söz konusu değil gibi görünüyor.

Niye derseniz: Şöyle ki bu güne kadar moda olmayan bir şey kalmadı. Herşey denendi her çeşit üretildi. Modayı canlandıran taze kan veren damar kurumuş gibi. Eskiden bir tarz, bir renk çıkar ve bütün vitrinlerde o yılın modasına bürünürdü. Öyle ki vitrinler baştan başa aynı renge boyanmış gibiydi. Vitrinlere bakarak yılın trentlerine moda rengine vakıf olunurdu. O yıl sadece onlar konuşulur ve giyilirdi.

Zaman akıp gittikçe  yıllar yenilikleri tüketti. Artık eskisi gibi “bu yıl sadece bunlar moda, bunu giyme rüküş olursun” denilecek bir durum yok. Yine de moda konuşulup, defileler takip ediliyor. En çok çene yorulan şey tabiki yenilikler değil. Ne neyle nasıl yakıştırıldığı ve kombin sırları.

Tabiki eskilerin üstüne eklenen detaylar var. Yenilikler olsa bile, modayı baştan başa saracak bir yenilik olmayınca gelen yenilik tek başına zirve yapıp öncekileri çöpe atmıyor, yada atamıyor. Aksine önceki trenlerle kol kola podyumlarda salım salım sallanıyor.

Bu yıl farklı kesimli topuklar, yuvarlak davul gibi çantalar, cep misali bel çantaları moda olsada en çok göze çarpan trent; göz alıcı derecede parıl parıl parlayan taşlı, incili, simli kumaşlar. Pırıltı sadece kumaşla sınırlı değil. Çanta ve ayakkabı hatta makyaj bile ışıltıdan nasiplenmiş.

Tabi parlaklık tek başına değil. Geçen yıllardan moda olan nakışla, dantelle, püskül vs. birlikte boy gösteriyor. Modellere gelince yine her türlü model var. Kloş, balık, kabarık, asimetrik kesim, salaş (●) vs.

Bu iyi mi kötü mü? Kötülüğü sadece eskisi gibi heyecanlı bir bekleyiş yok. En güzel yanı ise geçen senelerden aldığınızı bu yıl da giyebilirsiniz.

Önemsenmesi gereken tek şey ise kendinize yakışır kombini yapabilmektir. Kimse size “bu yıl stiletto giyilmez aut’sun, Saçını kestir in olursun” gibi laflar diyemez. Bunların hepsi “geçmiş zaman odur ki” de kaldı. Moda trentleri yerini kombin tüyolarına bıraktı.

Doğru stilinizi yakalayıp parçalarınızı ve aksesuarlarınızı bir biriyle bütünleyerek kombin yapmayı başarırsanız –yılın modası sizsiniz– demektir.

(●) Not: (Salaş kelimesi Türkçede derme çatma yapılan yerler için kullanılır. Kıyafetler için kullanmak yanlıştır aslında. Yanlış olsada özensiz, dağınık giyim için yakışan bir kelime olduğu için kullanıyoruz.)

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image