collage

Emek, Sevgi, Merhamet, Şefkat ve Fedakarlıkla yoğrularak yaratılan kadın, size ne ifade ediyor? Kadın dendiğinde aklınıza ilk ne geliyor? Bir kadını tanımak istediğinizde önce kimliğini mi, insanlığını mı, yoksa ne kadar seksi olduğunu mu öğrenmek istersiniz? Kadına bakış açınız nedir? Sizde kadının değeri nedir? Bu soruları niye mi soruyorum? Merak ediyorum medyada kadın seks den başka bir şey ifade etmeyince gerçekte toplumumuzda kadının yeri ve değeri nedir diye.  

Medyada kadın haberlerinde Kadının seksiliği öne çıkarılıyor ya, kadın bir meta olarak kullanılıyor ya, tecavüz haberlerinin altında bile foto galeri yer alıyor ya, çıplak poz cesaret emsali oluyor ya, bir kadın protesto yaparken neyi protesto ettiği değilde görünen çamaşırı haber oluyor ya, en sonda tesettürlü kadında seksi olabilir dendi ya oh be rahatladık! Sonunda kadın hak ettiği yerde.

Birde tüm bunlar olurken gereksiz şeylere haykıran Feministler sözde kadın hakları savunucularından çıt çıkmıyor ya işte tüm bunları gördükçe delirmemek elde değil. Kadın sadece seks den ibaret mi?  Kadın bu mudur?  Bu kadar mıdır? Hani kadının yıllarca elde etmek için çırpındığı değeri, kariyeri, başarıları, insanlığı nerede söz konusu bile değil.

En acayibi de bir kadına çok seksisin denildiğinde havalara girmesi. Güzel olmak beğenilmek kulağa ve kişiye hoş gelebilir. Hoştur da. Lakin Kadının aklını, şahsını yok sayıp sırf bu gözle bakmak kadına hakaret değil midir? Kadına sade ve sadece bu gözle bakmak kadını aşağılamak değil midir? Kadına bu gözle bakanda alçak değil midir? Lafta herkes bu sözlere katılabiliyor fakat gerçekte kimsenin umurunda değil maalesef.

İlkel çağlarda insanlar daha mı hakkaniyetliydi? Kadın ilk çağlarda Ana Tanrıçaydı. Toplum Anaerkildi. Değerliydi kadın özeldi bereket sayılırdı. Çağlar geliştikçe zihniyet geriledi değişime uğradı. Bu değişimin sebebi erkeğin kendi gücünü fark etmesi oldu. Savaşlarda başlayınca kadın değerini hepten kaybetti.

Türk gibi bazı toplumlarda Ataerkil de olsa kadın yine kıymetliydi. Kadına da söz hakkı verilir ona da danışılırdı. Beyler savaşa gidince yönetim eşlerine kalırdı. Bazı toplumlar ise isim vermeye bile layık görmez sayılarla hitap ederlerdi. Bazıları ise utanç sayıp diri diri gömerdi.

Bu karanlığa bir güneş gibi doğan İslamiyet, işte kadın asıl değerini İslamla buldu. Kadın emanetti artık, incitilmemeliydi. İslamiyette kadın hazineydi gizli kalmalıydı o yüzden örtü emrolundu. Kadının güzelliği gizli kalsın, kalsın ki kıymet bilmeyenler harcamasın. Ne acı ki kadına değer katan, güzelliğini hastalıklı sapık gözlerden koruyan örtü şimdilerde seksi çağrıştırır oldu.

Ne ara ne oldu nasıl oldu da bu hale geldik. Buna sebep olan “beni de aranıza alın” diyen kadının kendisi mi veya kabul görmek için kadının vazgeçtiği inançlarının, prensiplerinin intikamı mı yoksa kadına seks den başka önem vermeyen batılı kadın sevdalıları mı?  

Toplumumuz sahiplenmişti ana, bacı, yar, evlattı kadın. Kıymetliydi. (Tabi bu sahiplenme töre cinayetlerine varınca ayrı bir acı tablo çıkıyor karşımıza.) Ayrılsa bile eski eşine çocuklarının anasına saygısını kaybetmez. Her şeyden öte kadın bir lütuftu saygıyı sonuna kadar hak ediyordu.

Dinimizde kıymetli toplumda değerli iken kadın medyada neden sekse indirgenip meta olarak kullanılarak aşağılanıyor. Kadın teni ne kadar görünürse seksiliği ne kadar göz önünde tutulursa satış o kadar çok olduğu için mi?  Kadının meta olarak değerlendirilmesi satış garantisi olarak görülmesi neden kimseyi özellikle de kadınları rahatsız etmez. Hatta sanki hoşnutluk var.

Yıllarca çalışma hayatında olmak, söz söyleme hakkına sahip olmak, sadece çocuk doğuran (bu büyük bir mucizedir annelik çok kıymetlidir ayrı) ev hanımı (bence ev hanımlığı da basite alınmamalı o da ayrı değerlidir) olarak görünmemek için mücadele veren kadın. Şimdi bu emekleri hiçe sayılıp ne yaparsan yap sen sadece seks için varsın anlayışına neden karşı durup ses çıkarmaz.

Ben sadece çocuk doğuran kadın değilim, size mecbur değilim, erkeksiz de yaşarım, ben bana yeterim diye haykıran kadına ne oldu da sadece seksi çağrıştıran güzelliğin varsa haber değerin var zihniyeti karşısında suspus oldu.

Yoksa tüm kariyer çırpınışları ve kadına hak ettiği değeri verme mücadeleleri hikayeden mi ibaretti? Daha iyi kazanıp süslenip güzelleşmek için miydi? Kadının yarışı, isteği, emeli daha seksi görünmek miydi? Yoksa seksi kadın el üstünde tutulup tüm ilgiyi topladığı için mi kadın seksi görünmek mecburiyetinde mi hissediyor kendini?  Hani benim Anadolulu kadınım beş çocuğuyla dul kalıp beşini de kimseye muhtaç etmeden okutan ananın ismi okunmazken frikik veren kadın manşet oluyor ya sebep bu mudur?

Mesele haber olmak yada olmamak değil. Haber olacak kadar bile değer verilmemesi. İşte bu zihniyet kadını seksiliğe hapsedip alçaltıyor. Can yakanda kadının erkek egemen dünyada “bende varım” deyip kendini kabul ettirmek için buna boyun eğmiş olması. Tabi istisnalar var varda sayıları nadirdir. Nadirde yok gibidir.

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image