Moda takipçileri arasındaki en büyük dedikodudur.” Kombini olmamış, modadan anlamıyor ” diye. Peki siz Modadan anlar mısınız? Her ne kadar zevkler ve renkler tartışılmaz desek de en çok tartıştığımız konudur. İyi bir kombin yapabilmek için sadece modayı takip etmeniz yetmez. Hangi parça diğer hangi parçayla bir bütün oluşturur, giyene yakışıp yakışmayacağından, stil hamlelerinden yani modadan anlamanız gerekir.

İşte bu noktada zevklerden kaynaklanan farklı tercihler olabilir. Herkesin beğenisini kazanmak mümkün değil. Lakin çoğunluğun hayran hayran bakmasını sağlamak sizin zevkinize ve tabi ki modadan anladığınızı gösteren başarılı kombininize bağlı. 

Kombinden kasıt tek parça veya tek renkte bir kaç parça giyinmek değil. Evet öncelerden tek renk şıklığı sade ve zarif görünüyordu. Modanın yerinde durmaması her gün yeni bir şeylerin eklenmesiyle tek düze giymek artık mazide kaldı. Eğer şimdilerde böyle tek tip giyinirseniz anında modadan anlamayan veya kolayına kaçmış, kendine güvenmeyen biri olarak damgalanırsınız.

2014’ten beri moda olmaya başlayan Layering (katman) akım her geçen gün dahada popülerleşiyor. Üst üste bir kaç farklı parçayı dinamik kombin yapmanız sizi farklı kılacaktır.  

Son yıllarda Layering defilelerde görünmeye başlasa da aslında bizler üst üste giyinmeye çok da yabancı değiliz. Biz tesettürlü hanımların birkaç parçayı mecburen bir arada giyindiğimiz için layeringde tecrübeliyiz. Yine kat kat giyinmeyi bizim yöresel kıyafetlerimizden ve erkeklerimizin maço veya beyefendi görünümlü ( Gömlek, Yelek veya Süveter, Ceket, omuza atılan Pardösü, uzun Atkı ) giyimlerinden ve çocuklar üşümesin diye kat kat giydirilmesinden biliriz.

İşte burada ince bir çizgi karşımıza çıkıyor. Layering demek bulduğun her parçayı üst üste giyip 20 kilo daha fazla görünmek değil. Lahana gibi sar sarmala aman üşüme de değil. Birbirine tezat parçaları kumaş farkı gözetmeden, stil karmaşasına yol açmadan kontrast oluşturabilmektir Layering. Layering stili muamma gibi görünse de bu ince çizgiyi es geçmeyerek yapacağınız kombin sizi bir yığın katman gibi görünmekten kurtarır. Layering stilinin oyun kodlarını çözerseniz tarzınızı başka boyutlara taşıyabilir KOMBİNİNİZE SANAT KATABİLİRSİNİZ.

Farklı dokuları bir bütün halinde kombinlemek sihirli bir zevk ister. Cesurca farklı stil kodlarını sofistike görünümüne sokmayı başarırsanız modanın mimarlarından olursunuz. Aslında zor bir kombin gibi görünsede layering akım sınır tanımayan çılgın hanımlar için vazgeçilmezdir. Bu akım sizi hem farklı, hem şık, hem özgün kılacaktır.

Her ne kadar kışın soğuktan korunmak için sıcak bir trend olsa da bu sadece kışın kat kat giyilir demek değildir. Layeringi mevsimlerle sınırlandırmayın. Havaların ne soğuk ne sıcak olduğu günlere yaklaşırken “Ne giysem?” sorusunun cevabı dahada zorlaştığı, hava durumunun her saatte değiştiği bu mevsimlerde layering giyim en ideal trenddir. Kışın kazağıyla, yazın tişörtü gibi farklı dokuları ustaca kullanarak kombininizi harikaya çevirmek sizin elinizde. Sıcak olduğunda kazağı çıkarıp belinize bağlamak mevsim geçişliğinde çözüm olacaktır.

Yazında bir kaç ince parçayı giyerek stilinizle hava atabilirsiniz. Özellikle genç kızlar salaş, rahat, absürt parçaları bir arada giyinerek özgürlüğünüzü tarzınızla haykırabilirsiniz. Sokak tarzınıza layeringle çılgınlık katarak kıskanç bakışları üstünüze çekmeyi başarabilirsiniz.

Yazımın bu kısmında sizlere Layering tarzınıza yardımcı olacak bir kaç stil ip uçlarını paylaşmak istiyorum.

 • Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta giydiğiniz her parça mutlaka görünmeli. Üstteki parça alttaki parçayı yutmamalı.
 • Renkler farklı olmalı. Aynı renk bir kaç parça sizi renk uyumundan anlamadığınızı ve lahana gibi gösterir. İronik renk kombini  SarıCamel    YeşilMavi   Kırmızı-Bordu
 • Layering kombininin zirvesi farklı desenleri bir arada kombinliyebilmektir.

2014 den beri “mix and match” farklı desenleri karıştırma modasını layeringle bir araya getirebilirsiniz. Karışık ve zor görünen bu tarzı birkaç noktaya dikkat ederek yapacağınız stil hamleleriyle kombininizi faciadan şahesere çevirebilirsiniz. Bunu başarabiliyorsanız güçlü kombinlerin anahtarı sizde demektir.

 • Leopar desenini tüm desenlerle karıştırabilirsiniz.
 • Çizgili, zikzak veya kareli gibi geometrik desenleri bir arada kullanabilirsiniz.
 • Büyük ve küçük çiçek desenleri renk uyumuna da dikkat ederek bütünleyebilirsiniz.
 • Yoğun görüntünüzü sakinleştirmek için aksesuarlarınızı, takılarınızı sade seçmeye özen göstermeniz en önemli kural. Yoksa takılarınızla kombininiz savaşıyormuş gibi görünür. 

Stil oyunlarının üst üste oynayabileceğiniz layering akımda her parçaya selam verip tarzınızı renkli ve canlı tutabilirsiniz.

 1. Feminen gömlek elbiseleri ceketlerle birleştirerek maskülen havaya girebilirsiniz.
 2. Uzun gömlekler üstüne kısa kazak, kazak elbise veya Crop-Tops
 3. Oduncu gömlek üstüne blazer ceket
 4. Deri yada kot ceket üstüne kürk manto veya bu kışın modası parka veya ikisinide üst üste
 5. Pantolon üstüne Jile, elbise veya ispanyol esintisi etekler
 6. En son üstünüze atkı veya şal ekleyerek parçalar arasındaki ahengi yakalayıp proporsiyonunuza göre stilinizi tamamlayın.

Son olarak: Kendinize güvenin ve seçimlerinizle Moda mimarları arasında “bende varım” diyebilin.

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image