1234

Renkler kendi renginin gizemini anlatmak için lisana ihtiyaç duyar mı? Hangi renk rengini anlatmak için kelimelere ihtiyaç duyar ki?  Kendini anlatmak için teleffuza ihtiyacı yoktur rengin. Söylemek istediğine, hissettirmek istediği duyguya görüntüsü kafidir. Her duygu kendine barınacağı bir renk seçmiştir. Hayatın yaşam anlamlarını içinde barındıran renklere boşuna hayatın renkleri denilmiyor. Her renk içinde yaşamsal anlamlar taşır. İşte o anlamlar ruha dokunur. Renkler dokunduğu duyguyla nasıl bütünleşmiş veya rengin temsil ettiği duygu neye dayandırılarak atfedilmiştir? Gelin Büyüsüyle büyülendiğimiz renklerin büyüsünü çözelim. Son yıllarda moda olan COLOR SKY da boyayla boyanan insanlar gibi bizde kelimeler arasında renklere boyanalım.

tavus-kuşu_63047

BEYAZ

Saflığın rengidir beyaz. Ruhun yüceliği, özgürlüğüdür. Doğaldır güven verir insana. Bazen soğukluğu, duyarsızlığı temsil eder. Zariftir. Berraktır. Eskiden bebeklere sırf beyaz giydirilirmiş. Günahsız bebeklerden mi almıştır saflığını yoksa saf olduğu için mi bebeklere giydirilmiştir bilemem. Belki de gizlemeden her şeyi aşikar ettiği içindir saf. Bir o kadar da durudur. Kötülük yoktur içinde her şey berraktır. Saf olduğundan zaar çabuk kirletilmeye müsaittir. Saf aptal demek değildir. Dedim ya kötülük yoktur içinde. Hep kendi gibi iyi zanneder her şeyi. Hüznü zandır özü.

Uyum sağladığı renkler: Tüm renkler

Beyazın Aşk SözüBen sadece seni sevdim.

gece-yildizlar

SİYAH

Siyah gecenin esrarengizin de bulur kendini. Hem asalet hem gizemdir siyah. Resmiyettir. Kimine göre matemdir, kimine göre zarafet. Girdiği ortamda öncü olmak istediğindedir anlam farklılığı. Öncüdür, liderdir siyah. Bütün renkleri emer. Rakibi yoktur. Gece gibidir. Ee zaten geceden gelmedi mi? Gece nasıl ki her şeyi örterken ışığı görünür kılıyorsa siyahta yanındaki tüm renkleri hem geride bırakır hemde belirginleştirir. 

Uyum sağladığı renkler: Tüm renkler

Siyahın Aşk Sözü:  Sadece ben olmalıyım senin için.

3640_699ed_4ac92909_L

KIRMIZI

Kırmızı tutkudur. İhtirastır. Adrenalindir. İştah açar. Ateşten geldiği için kırmızı dendiğinde ilk akla alev gelir. Ateş herkesi toplarya etrafına çekim gücünü oradan alır kırmızı. Aşkın rengi denir ya kırmızıya, kırmızı ateşin rengi aşk ne alaka? Aşkın ateşini temsil ettiğinden olmuştur aşkın rengi. Aşk arzulamak demektir ya. İşte bu arzuyu simgeler kırmızı. Aşk cesaret ister kırmızı da cesarettir. Coşkusunu da ateşten almıştır kırmızı, öfkesini de. Öfkeyi anlatır kırmızı. Öfke ateşi sardığında kızarması ondandır insanın. Hani boğa kırmızıya saldırır derler ya oysa renk körüdür boğa. Öfkesini görür karşısında ona saldırır. 

Uyum sağladığı renkler: Beyaz, Siyah, Bej, Gri, Pembe, Mavi, Lacivert, Sarı,,Yeşil 

Kırmızının Aşk Sözü: Tutuldum sana gönülden bağlıyım.

Sonbahar-Sahnesi-Arkaplan

SARI

Sarı Arapça surur (sevinç) dan gelir. Işıl ışıldır güneşten gelen renktir. Neşedir, güç kaynağıdır. Bilgeliğin, aklın, düşüncenin rengidir. Kimi der ölüm rengidir. İnsan ölürken sararır. O yüzden acının, hüznün rengidir denilir. Oysa ölüm anında sararmanın sırrı sevgiliye Allah’a kavuşmakta olan insanın sevinçten kan dolaşımının yavaşlamasıyla ten sararır, özüne döner. Yani insan doğduğu renge sarıya bürünür. Doğarken de sarı değil midir insan? Yeni bir can, yeni bir hayat sevinç değil midir? O yüzden sevincin rengidir sarı. Ha! Sonbahar da düşen yaprakların rengi sarı olduğundandır hüzün yanı. Ayrılığı simgeler sarı. Yalnız bu gidiş yenilenmek içindir. Daha iyi canlanıp, sevinci getirmek içindir. Yani ayrılığı geçicidir. Denilir ya sonbaharın kendi şiirdir. Sonbaharın rengi olan sarı sevdayı temsil ettiğindendir sonbaharın şairliği. Ayrılırken solar insan, kavuşunca coşar. Hem canlılıktır, hem durgunluktur sarı. Hep uç noktadadır. Başlangıç ve bitiş. Lakin bu bitiş yeniden başlamak içindir. 

Uyum sağladığı renkler: Beyaz, Siyah, Pembe, Gri, Mavi, Kırmızı, Yeşil, Mor, Kahverengi

Sarının Aşk Sözü: Sevdalıyım sana anlasana.

turuncu-cicekler

TURUNCU

Neşenin membağıdır. Hayat doludur. Cıvıl cıvıldır. İnsanın içi içine sığmaz ya aynen öyledir turuncu. Bitmek bilmeyen enerji ve güçtür. Önsezidir. İlhamın kaynağı, heyecanın sembolüdür. Gururdur turuncu. Vurdum duymazdır. Lükse ve şatafata düşkünlüğü temsil eder. Oyunculuğun rengidir. Bazen şehvettir. Çekim gücü vardır turuncunun ruhunda. Bazılarına göre biraz sapıkçadır. Yani tahrik edicidir.

Uyum sağladığı renkler: Beyaz, Siyah, Gri, Pembe, Mavi, Lacivert, Yeşil, Kahverengi

Turuncunun Aşk Sözü: Sen olsan da hayat güzel olmasan da.

 

MAVİ

Sezginin gücüdür. Sonsuzluktur, bilgeliktir. Zihni açan renktir mavi. Deniz mi gökyüzünden, gökyüzü mü denizden almıştır maviliği? Su renksiz olduğuna göre deniz, gökyüzünden çalmıştır rengini. Mavi göktür. Gökten gelen renktir. Gökyüzü sakinken masmavidir. Sakinliğini oradan alır mavi. Özgürdür mavi kimseye aldırış etmez. Denize de vermiştir rengini o yüzden derindir mavi. İşte asıl hüznün rengi mavidir. Niye mi? Suyun huzur vermesinden olacak ki denize anlatır herkes kederini. Deniz, dinler dinlendirir.  Deniz maviliğini gökyüzünden alsa da mavinin temsilcisidir.  Sadece su diye denize gitseydi insanlar havuza da evde musluktan akan suyla da dertleşirdi. Oysa maviydi insanı anlayan. Dert ortağı olduğundan hüzünlüdür mavi. Huzurdur mavi. Uçsuz bucaksız deniz ve gökyüzü umut verir insana. Umutta huzurdur. 

Uyum sağladığı renkler: Beyaz, Siyah, Bej, Kahverengi, Kırmızı, Yeşil, Açık sarı, Mor, Pembe

Mavinin Aşk Sözü: Gönlümü sana sınırsız açtım istersen hüznünü de al gel.

Yeil_park_doa_manzara

YEŞİL

Doğadan gelen renktir yeşil. Dinlendirir, sakinleştirir. Ağacın, çimenin, yaprağın, yosunun tabiatın rengi yeşil. Tabiat ana derler ya kucaklaması ondandır yeşilin. Yeşil renklerin hayırlısıdır. Niye mi? Çünkü berekettir yeşil. Ölü toprağa can verendir. Boşuna yeşeren umutlar denilmiyor. Umuttur yeşil. Yeniden doğuştur.Gömüldüğü yerden daha güçlü ve canlı çıkar. Umutsuzluğun, karamsarlığın olduğu yerde huzur olmaz. Huzursuzluk mutsuz eder insanı. Umudun temsilcisi olan yeşil huzurun asli rengidir. Huzur veren yeşil mutluluğunda kapısını açar. Mutlu eder insanı yeşil. Çünkü yeşil hayattır. Yaşamın ta kendisidir.

Uyum sağladığı renkler: Beyaz, Siyah, Bej, Mavi, Turuncu, Yeşil, Sarı

Yeşilin Aşk Sözü: Unut her şeyi huzur bul bende.

duygusal-romantik-ask-sevgi-42

PEMBE

Pembe pembe gönlüm sende. Sevgidir pembe karşılıksız sever. Şefkattir. Romantizmin yaratıcılığın rengidir. Sakinleştiricidir. Duygusaldır, sulu gözdür pembe. Masaldır pembe. Günümüzde kız çocuğuna atfedildiğinden olsa gerek masumcadır, çocukçadır. Neden günümüzde dedim? Çünkü pembe ikinci dünya savaşına kadar erkeklerin rengiydi. Derler ki, Kırmızıdan türeyen renk olduğundan cesareti temsil eder. O yüzden erkeğin rengidir. Mavi daha narin renk olduğundan kızları anlatır. O yüzden mavi kızların rengidir. Bu kültür seksenli yıllarda çocuk bezi çıkaran Amerikan firmasının Çin’de yaptığı araştırmaya kadar  devam eder. Araştırmanın sonucunda -sanırım- savaştan yorulmuş erkeklerin dinlendirici  olmasından dolayı maviyi kadınların da aşkı daha çok istemelerinden pembeyi seçmeleriyle renkler değişir. Kız çocuğuyla sınırlı kalmasını düşündüğüm pembenin geçmişini öğrenince özellikle bazı erkeklere pembe gömleğin yakıştığını fark edince bu sınırlamamdan vazgeçtim. Günümüzde erkek çocuklarına mavi dışında her renk kullanırken nedense kız çocukları pembeye hapsedilir? Oyuncakçıya girdiğinizde kızların oyuncakları pembe renge boğulduğundan  oyuncakların farkları bile ayırt edilemiyor. Belkide günümüzde masum olarak bir tek kız çocukları kaldığı için pembe bir tek onlarla bütünleşiyor.

Uyum sağladığı renkler: Beyaz, Siyah, Bej, Gri, Mavi

Pembenin Aşk Sözü: Seni sevmeyi seviyorum.

0_4efdc_841e3e85_XL

MOR

İnsanlarla iletişimin rengidir. Meditasyonun gücüdür. Ruhsal hayatı simgeler. İlham verir. Aşırısı içine kapanma, melankoli duygusu verir. Lüksün, şatafatın, zenginliğin rengidir. Hızlı hayatı temsil eder. Biraz da görgüsüzlüğün rengidir denir. Özellikle mora boğulduğunuz da böyle gözüne soka soka ben zenginim diyen gibidir mor. Aynı zamanda asildir, gururludur, iddalıdır. Havalıdır da mor. Özgüveni tavan yapmıştır. Şiddeti de anımsatır mor. O yüzden asidir, asla boyun eğmez. Vazgeçmez asla istediğini alana kadar çabalar. Ayrıca intihar rengidir. Her şeye rağmen güzel renktir severim. 

Uyum sağladığı renkler: Beyaz, Siyah, Bej, Gri, Pembe, Açık mavi, Donuk sarı

Morun Aşk Sözü: Vazgeçmem senden benimsin.

lapis-lazuli-2

LACİVERT

Taştan almıştır adını da rengini de. Taştan geldiği için serttir lacivert. Sağlam duruşludur. Bağlılıktır lacivert. Yalnızlık ürkütmez onu tek başına da dimdiktir. Özgüveni tamdır lacivertin. Asıl özelliği ciddiyetin, resmiyetin rengi olmasıdır. Şakaya tahammülü yoktur. Güven verir insana. Ben bu işi hallederim demektir özü.

Uyum sağladığı renkler: Beyaz, Turuncu, Kahverengi, Kırmızı, Sarı

Lacivertin Aşk Sözü: Öyle delicesine sevdim ki seni. 

image004

KAHVERENGİ

Kırmızı ve siyahla akrabadır. Uyumun, rahatlığın, doğruluğun, olgunluğun sembolüdür. Doğadan topraktan gelen renktir. Manasını da topraktan alır.  Tevazudur kahverengi. Sadıktır. Dosttur. Öyle kolay vazgeçmez kahverengi. Sahiplenir kahverengi öyle bir sahiplenir ki sen gitmemiş o seni asla bırakmaz. Topraktan gelir dedik ya toprağa emek vermeden istediğini alamazsın ya kahverengi bu özelliğini de almıştır toprağın. O yüzden tembel, uyuşuk bir renk olarakta algılanır. O yüzden iş hayatında tercih edilmez. 

Uyum sağladığı renkler: Beyaz, Siyah, Bej, Gri, Kırmızı, Pembe, Mavi, Lacivert, Yeşil

Kahverenginin Aşk Sözü: Senden başkasını görmez gözüm.

summer_snow_01

GRİ

Olgun ve temkinlidir. Ortada bir renktir gri. Hayatın grileri de vardır denir ya belirsiz, arada kalmış, anlamı net olmayan renktir. Boşvermenin, umursamazlığın, rahatlığın rengidir gri. Öyle de olur böyle de. Aynı zamanda ciddiyettir gri. Hayatı ciddiye alır. Bir satır önce “boşverir” demiştiniz, dediğinizi duyar gibiyim. Evet, boşverir ama neyi? İnsanı mutsuz edecek, umutsuzluğa düşürecek her şeyi. Asıl olan yaşamaktır gri için. İlla siyah veya beyazı tercih etmek zorunda değilsin. Başka alternatifleri de vardır hayatın gri gibi. Nasıl mutlu olacaksan öyle yaşa. Koyulan kurallara göre değil kendi koyduğun kurallara göre yaşamak içindir gri. 

Uyum sağladığı renkler: Sarı, Pembe, Kırmızı, Hardal, Turuncu

Grinin Aşk Sözü: Benimle hayatın tadını çıkar. 

Her renk ayrı ayrı güzeldir. En güzel renk ise size gönlünü veren yani size yakışan renktir.

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image