beige-Vintage-mannequin-fabric-by-Robert-Kaufman-171706-2 (1)

Size özgün olacak stilinizi keşfetmeye var mısınız? Meşhur sözdür “Moda geçici stil kalıcıdır“. Stili olan giyinmiş, olmayan sadece örtünmüş olur. Bildiğiniz gibi Stil kişiliğin yansımadır. Giyiminizde kendinizi yansıtmak istiyorsanız buyurun. Kişiliğimizin göstergesi olan stil çizgimizi belirlerken göz önünde tutmamız gereken altın kuralları hep birlikte inceleyelim.

İlk şart kıyafetin yakışması. Bunun için vücut tipinizi ve ten renginizi tanımalısınız.

Dört kısma ayrılan kadın tiplerinden -elma, armut, kum saati, dikdörtgen- hangisine giriyorsunuz kilonuz ve boyunuzun ölçüsü ne? Fiziki özelliklerinizin tanımını yaptıktan sonra bu özelliklerden artı olanları öne çıkaracak eksi olanları arka planda bırakacak kıyafetleri seçmelisiniz. Geniş kısımları dar, darı geniş, uzunu kısa, kısayı uzun, kiloluyu zayıf, zayıfı normal ölçüde gösterecek modellere yönelmelisiniz. Kıyafetlerinizi seçerken bırakın kıyafetler size uysun siz kıyafetlere değil. Givenchy  dediği gibi “Elbise bir kadının vücudunun hatlarını takip etmeli, vücut elbisenin hatlarını değil.” 

Enine çizgiler, büyük desenler, açık renkler, kalın ve sert kumaşlar, düşük belli pantolonlar kilolu ve kısa,

Koyu renkler, ince dökümlü kumaşlar, kalem etekler, yüksek bel pantolonlar zayıf ve uzun,

Volanlı, pilili etekler peplum modeller geniş gösterir.

Koyu renkleri alt kısımda açık renkler üst kısımda olunca uzun, 

Açık renkler altta olur üst kısımda koyu olursa kısa görünürsünüz.

Kıyafetler üzerinize ne yapışsın ne de çok bol dursun.

Saydığımız bu tür detayları kale aldığınızda vücut yapınızın hangi kısmından rahatsız iseniz o bölümü kapatıp memnun olduğunuz bölüme dikkati çekebilirsiniz.

Giydiğimiz kıyafetin yakışmasının bir diğer sırrı da ten rengimize uygun tonlarda renk seçimidir. Renklerin sıcak ve soğuk olarak ikiye ayrıldığını biliyorsunuz peki teninizin renginin soğuk mu sıcak mı olduğunu nasıl anlarsınız?

design-de-moda

Bileklerinizin iç tarafındaki damarlara bakın, damar mavi ise soğuk, yeşil ise sıcak, ikisinin arası ise nötr renk tonundansınız.

Teninize altın yakışıyorsa sıcak, gümüş yakışıyorsa soğuk tonundansınız demektir.

Ten renginizin soğuk mu sıcak mı olduğunu belirledikten sonra kıyafetlerinizin renginde de aynı tonları seçmeye özen gösteriniz.

Dış görüntünüze uygun kıyafetleri belirledikten sonra iç dünyanızı yansıtacak kıyafetler yani sizin tarzınız olacak  tasarımlar hangileridir inceleyip tarzınızı bulalım. Her şahsın kendine özgü has bir duruşu vardır. Duruşunuz ruhunuzun dışa yansımasıdır. İşte bu duruşunuz sizin tarzınızı belirler.

Sadeliği ve çekiciliği, hanım hanımcık görünmeyi, ben kadınım kadın gibi giyinmeliyim diyorsanız Feminen

Her döneme hitap etmeyi, zarif, titiz görünmeyi, klasik kesimleri saten, ipek kumaşları seviyorsanız Elegant,

Yenilikçi farklılıklardan yana sıradışı biriyseniniz Avangart,

 Asil ve sade olmak ise tercihiniz  60’lı yılların moda akımı  Minimalist,

Renkli bir kişiliğiniz var ise gösterişli görünmeyi de seviyorsanız 80’lerden Maximalist,

Rahatlığınız her şeyden önce geliyorsa Spor tercihiniz olmalı.

Verdiğiniz cevaplar sizin tarzınızın adıdır.

Bütün tarzlar moda severlerinin ortak malıdır. Her moda takipçisi illaki bir tarzı seçip onda kalmak zorunda değildir. Dilerse başka tarzları da yerine göre tercih edebilir. Nişan töreninde Elegant, akşam yemeğinde Feminen, sokak da Spor tarza bürünebilir.

Tarz ile stil aynı gibi algılansa da aslında farklıkları vardır. Tarz kalıptır Stil çizgidir. Tarz moda akımlarıyla var olan herkesin ortak tercih edebileceği giyim üslubudur, Stil ise kişiliğinize özgü kendi giyim çizginizdir. Her tasarımcının her tarza yansıttığı kendilerine has stil özelliklerini koleksiyonlarında görebilirsiniz. Tarz iç dünyanızı kıyafetin tümünde Stil ise kişilik özelliklerinizi detaylarda yansıtır. Tarzın belli bir kalıbı vardır. Stil ise esnektir kişisine göre değişir. Stili özel klanda budur.

 Saydığımız başlıklara riayet ettiğinizde stilinizin alt yapısı oluşmuş olur. Geriye kalan kişiliğinize zıt düşmeyecek değişmeyecek olan stil çizginizi belirlemek. Tarzı kişiye özel yapan bütünleştiren kişiliğine özgü Sitil çizgisidir.

Seçtiğiniz tarzınıza size has bir özellik vererek, farklı tarzları uygun şekilde karıştırıp kendi ruhunuza göre özel bir kombin yaparak veya küçük farklılık katacak bir detay ekleyerek, göze batmayacak kadar sezon trendlerinin dışına çıkıp sizinle bütünleşecek bir özellik ekleyerek stil çizginizi belirlemiş ve karakterize etmiş olursunuz.

Misal -başörtünüzü farklı bağlamak, şal yaygınken siz kare eşarbı dolama tarzında veya başka bir şekilde bağlamak, enterasan bir takıyı kıyafetinize yakıştırıp takmak, püsküllü çanta moda iken örgüden püsküllü çanta yapıp kullanmak, spor tarzın altına spor ayakkabı değilde spor tarzını anımsatan rahat şık bir ayakkabı tercih etmek, moda olmayan bir rengi moda olan renklerin arasında gizlemek, spor tarzında bir ceketi feminen etek ile kombin yapmak, belinizi ortaya çıkaracak veya kıyafetinize artı şıklık katacak farklı bir kemer eklemek gibi- tabi bu tür farklılıkları zevkinize ve sizi yansıtmasına göre belirleyin.

Belirlediğiniz farklılıklar sayesinde tarzınızın karakterize olan çizgisine merhaba deyin. Artık stiliniz hazırdır.

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image