moda

Tesettür modası olur mu olmaz mı? Tesettür modayla bağdaştırıla bilinir mi?  Son zamanların meşhur tartışma konusu! Tesettür giyimin gelişip geniş çevrelere ulaşmasıyla başlayan bu tartışmaların sebebi nedir sizce? Bilende bilmeyende herkes kendince doğru bulduğu fikrini savunuyor. Kimide nefsine göre tercihini haklı çıkaran bahanelere sığınıyor. Sizlere kalkıp burada İslamda tesettür hakkında ahkam kesecek değilim. Sadece dikkat çekmek istediğim şudur.

Tesettür İslamın emri nasıl olacağını bilen biliyor öğrenmek isteyende öğreneceği yeri biliyordur. Modanın çıkış noktası ise tabi ki daha güzel giyinmek ve farklı olmaktır. Türkiye’de bu anlayıştaki Avrupa modasına Osmanlının son zamanlarında rastlanır. Avrupa modasının Türkiye’de yayılım amacı Osmanlı kadınını açıp Batılı kadınlara benzetmektir. Aşılanan Batı sevdasıyla ve moda tutkusu ülkemizin kadınlarını etkilemesiyle moda ülkemizde var olur.

tesettür

Şunun altını özellikle çizmek isterim. Türkiye’ye sirayet eden modaydı, tesettür modası değildi. Şu son yıllara kadar tesettürlü kadın istediği gibi kıyafet bulmakta zorlanıyordu hatta bulamıyordu. Modern atfedilen kadınlara hitap eden tasarımlar üretilir bizim gibi tesettürlü kadınlar bu modellerden giyinmek zorunda kalır kendince üstüne yaptığı eklemelerle örtünmeye çalışırdı. Hatırlarsınız kolları kısa gelen kıyafetler yüzünden kollukların kullanıldığını.

Özellikle kapanmak isteyen genç kızlarımız yaşına göre tesettüre uygun kıyafet bulamayınca kadınsı kıyafetler giyinmek mecburiyetinde kalıyordu. Bir diğer sıkıntımızda özel günlerimizdeki kıyafetlerde çıkıyordu karşımıza. Gelinlik, nişanlık ve abiyeler genelde straplez modeller dikilir. Kapatmak isteyenler üzerilerinde yama misali abiyeden ayrı duran arkadan da çoğu zaman pot duran cepkenler giymek ve başörtüsünü sarkık bırakıp gerdanını kapatmak zorunda kalıyordu. Bu da ön kısmın kabarık görünmesine sebep olan bir çirkinlik katıyordu.

Şimdi saadete gelir isek tesettürlü kadın istediği kıyafeti bulmakta muzdaripken bu açık fark edilip tesettürlü kesimin ihtiyacına cevap veren tasarımların üretilmesiyle son bulan sıkıntımızın bir gereğidir tesettür modası. Zamanla modeller çeşitlenip çoğalınca her zevke ve her bütçeye hitap etmeye başladı.

Diyeceksiniz ki tesettür tamamda moda neden tesettürle buluştu? Moda sadece batının modernliği değil aynı zamanda yenilik demektir. Yeni, kullanışlı, çeşit çeşit model ve kumaşların tesettürle buluşmasının ne zararı var? Dinimizde de Müslüman güzel ve temiz giyinmesi müstehaptır. Eğer derseniz ki bazı modeller ‘çekici’ tesettüre uymuyor. Bu sektörde her tarza göre model mevcut dileyen inancına uygun dileyen birazda zevkine, nefsine uygun giyebilir. Kimse kimseyi horlayıp, küçümsemeye, inancını yargılama hakkına sahip değildir.

İhtiyacımız olan tesettür giyimdeki yenilikleri, İslama uygun veya değil bağlamında tartışmaya açıp bu konuyu kısır döngüye çevirmek anlamsız. Tesettürlü kadına sunulan bu özgün giyimi bu tarz tartışmalarla gölgelemek yersiz. Kaldı ki bir zamanlar bulmakta muzdarip olduğumuz inancımıza uygun kıyafetlerin her türlüsünü bu sektörde bulabiliyoruz. Tercih kişiye aittir. En çok kızdığım da böyle kapanacaksa hiç kapanmasın sözü. Hiç yoktan iyidir diye biz sözümüz vardır bizlerin.

Beni asıl şaşırtansa İslamla alakası olmayanların eleştirileri. Bu kişileri rahatsız eden nedir ki hadleri olmadan bu konuda yorum yapıyorlar? El cevap- İstemiyorlar çünkü inancını yaşamak isteyen kadının sosyal hayata karışmasını zengin ve güzel giyinmesini. Lüksün rahatlığın Müslümanın hayatına girmesini. Rahatsız ediyor birilerini kapalı kadının ayaklarının üzerinde durması. Öyle ya onlara göre hizmetçi olmalı başını bağlayan kadın. Duymuşsunuzdur sizlerde yok “kapalılar jiplere biniyor” yok “Süslüman“tarzında ki hakarete varan, küçümseyen sözleri. Bu eleştiriler aşağıladıkları kadınları başarılı görmelerinin rahatsızlığındandır. 

Yorum Yap


CAPTCHA Image
Reload Image